Ostrava březen 2011

Hostitelskou zemí, kde se setkali partnerské školy z Polska, Slovenska a Česka byla tentokrát Ostrava, ve dnech 22. – 24. 3. 2011. Pro naše kolegy a studenty jsme připravili zajímavý program.

První den byl plný exkurzí. Dopoledne jsme se ve spolupráci s Výzkumným energetickým centrem, jehož vznik se datuje od roku 1999, seznámili s procesem spalování biomasy. Nejprve nám celou podstatu prezentovali na přednášce, pak jsme za účasti odborného pracovníka a jeho výkladu prošli celým provozem, který splňuje nejpřísnější požadavky a je neustále doplňován o nová zařízení. Po absolvování této návštěvy jsme zamířili na nedalekou VŠB, fakultu elektrotechniky a informatiky, kde  jsme se podívali na elektromobil. Vozidlo pohání duální pohon s asynchronními motory s maximálním výkonem 42 kW. Má dvousedadlovou sportovní karoserii.

Odpoledne jsme vyjeli na okraj města do největšího hornického muzea v České republice. Pravidelná těžba uhlí zde začala v roce 1782 a ukončena 1991. V roce 1992 bylo hornické muzeum vyhlášeno národní přírodní památkou. Jedná se o světově známou lokalitu z hlediska historie a vývoje dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru. S bývalým důlním záchranářem, který se stal našim průvodcem, jsme navštívili dvě zajímavé expozice. První z nich se týkala báňského záchranářství, bez něhož by práce v podzemí nebyla možná. Vystavené exponáty představují důlní stroje a techniku, která je pro práci záchranáře nezbytná. Expozice nemapuje pouze historii, ale i současnost. Před prohlídkou nás ihned při vstupu průvodce seznámil s pietním památníkem záchranářů, kteří zahynuli při výkonu svého povolání. Pamětní desku se jmény 101 členů báňské záchranné služby navrhl známý výtvarník Kurt Gebaer. Studenti si zde měli možnost vyzkoušet výcvik na cvičném záchranářském polygonu, simulujícím těžké podmínky, do kterých se záchranář mohl při zásahu dostat.  Na druhou část expozice jsme sfárali v původní těžní kleci pod zem, kde nás očekával druhý průvodce.  Zde se nám při prohlídce chodbami otevíral obraz hornictví. Tato expozice je doplněna o figuríny v životní velikosti, které znázorňují nelehkou práci horníků.

Druhý den jsme se dopoledne sešli v prostorách naší školy na projektové schůzce. Hovořili jsme na téma vyhledávání informací k regionálním mapám, k jednotlivým typům energie. Součástí schůzky byla i prezentace tepelného čerpadla, o jeho výběru, instalaci a ekonomickém využití.  Funkce a využití tepelného čerpadla zaujalo slovenskou koordinátorku natolik, že se rozhodla jej pořídit a instalovat na jejich škole. Odpoledne jsme zavítali na nejstarší dochovanou světskou stavební památku města – Slezskoostravský hrad. Vznikl ve 13. století nad soutokem Lučiny a Ostravice. V důsledku hlubinného dobývání černého uhlí však začal chátrat. V roce 2004 začíná jeho renovace a dnes slouží jako scéna kulturních akcí a výstav.

Poslední společný den jsme našim mezinárodním partnerům chtěli představit malebné městečko v srdci Valašska – Rožnov pod Radhoštěm, kde se snoubí historie a kulturou.  Jeho vznik se datuje do poloviny 13. století. V 19. století se začalo měnit na věhlasné lázně, kde se léčili pacienti s plicním onemocněním. V současné době je město turistickým a rekreačním lákadlem. První naše kroky při návštěvě vedly do Valašského muzea v přírodě. Průvodkyně nám poskytla odborný výklad o Dřevěném městečku, které patří k nejstaršímu areálu Valašského muzea v přírodě.  Představuje tak život na malém městě v období od poloviny 19. století. Zajímavostí je i Valašská dědina. Je to nejrozsáhlejší areál a popisuje způsob života různých společenských vrstev. Po procházce městem jsme vyjeli zpátky k domovu. Průzkumem jsme zjistili, že i v tomto městě se využivájí alternativní zdroje. Bytové jednotky využívají možnost solárních kolektorů na ohřev teplé vody a tepelná čerpadla na úsporné vytápění domů. Následující den naši přátelé odjeli domů…

Fotogalerie: Ostrava březen 2011

/album/fotogalerie-ostrava-brezen-2011/dscf0851-jpg/